Fakti.bg | 13.05.2024 10:57:49 | 33

Мит или реалност: защо на жените винаги им е по-студено?

Всепризнат стереотип е, че жената винаги има нужда да е по-дебело облечена от мъжа, дори и на стайна температура. Истина ли е това и на какво се дължи?

Ако оставим настрана чистото наблюдение, много малко контролирани проучвания са изследвали как мъжкото и женското тяло издържат на ниски температури.

Ново проучване изненада изследователите от Националния институт по здравеопазване на САЩ (NIH), като установи, че няма разлика между половете във възприемането на студа и много малки разлики между половете във физиологичната реакция към нея, пише vesti.bg.

По време на изследването група от 28 мъже и жени прекарват пет часа в стая с контролирана температура, облечени в ризи, къси панталони или поли и чорапи. Всеки ден участниците са били физически наблюдавани и анкетирани за комфорта им, докато температурата е варирала между 17 и 31 ºC.

Противно на това, което изследователите от NIH са очаквали да установят, жените в проучването са имали малко по-висока основна телесна температура при по-ниски температури, отколкото мъжете.

Не са наблюдавани полови различия в усвояването на глюкоза, мускулната електрическа активността, температурата на кожата или индуцираната от студа термогенеза.

Изглежда, че въпреки че участничките са били физически по-малки от мъжете и са произвеждали по-малко телесна топлина като цяло, относително по-високото съдържание на мазнини в тялото им е помогнало да се балансират везните.

Въз основа на получените резултати изследователите от NIH твърдят, че зоната на температурен комфорт на женското тяло е около 22 °C - с градус по-ниска от средната стойност при мъжете. Това предполага, че с понижаването на температурите женският организъм не трябва да изразходва енергия за затопляне толкова бързо, колкото мъжкият, което дава на жените по-"арктически" топлинен профил.

Но тази разлика между половете, макар и значителна, не дава големи предимства. С понижаването на температурите до 17 ºC изследователите не откриват полови разлики в началото на треперенето или в това колко комфортно или некомфортно според участниците се чувстват в стаята.

В миналото учените предполагаха, че жените изстиват при по-високи температури от мъжете поради физиологични полови различия, като например по-ниско производство на топлина, по-голяма загуба на топлина или по-големи нужди от топлина. Но нито една от тези хипотези не отговаря напълно на последните резултати.

Едно малко проучване едва ли ще сложи край на дебата, но може би е време да се премине отвъд наблюдателните проучвания и общия консенсус и да се започне да се проучва истинската наука.

И до днес има много малко проучвания, които стриктно са проверили половите различия в терморегулацията. Всъщност в исторически план цялата област на човешката физиология се е фокусирала предимно върху мъжкото тяло, използвайки го като стандарт за цялото човечество.

Подобен ограничен или дори бинарен подход пропуска голяма част от картината. Хормоналните промени и лекарствата, например, също могат да повлияят на начина, по който човек реагира и възприема температурните промени, а тези фактори, от своя страна, могат да бъдат повлияни от пола на човека.

"Основните фактори, които допринасят за индивидуалните различия в човешката терморегулация, са физическите характеристики, включително размерът и съставът на тялото, които могат да бъдат частично опосредствани от пола", заключават изследователите от NIH.

Прочети цялата публикация